Preloader

Je nepřípustné dostat za několik znásilnění částku jako za ojetou fabii, chválí advokátka rozhodnutí Ústavního soudu

Je nepřípustné dostat za několik znásilnění částku jako za ojetou fabii, chválí advokátka rozhodnutí Ústavního soudu

Advokátka Lucie Hrdá zastupuje transgender dívku s Aspergerovým syndromem, kterou opakovaně znásilňovali pacienti Psychiatrické nemocnice Bohnice, kde pobývala. Ústavní soud nyní zrušil rozsudek, podle kterého měla dostat menší náhradu újmy, protože si ji kvůli své poruše tolik neuvědomovala. „Tímto bychom dávali v podstatě pachatelům návod, jak se vyhnout placení odškodnění. Znásilněte anebo páchejte trestné činy jen na ležících lidech, nebo těch, kteří se nemohou bránit,“ říká v rozhovoru Hrdá.

Jak rozhodnutí Ústavního soudu hodnotíte?

Já jsem ráda, že Ústavní soud v této věci zasáhl do rozhodnutí obecných soudů, a to proto, že to bylo již do očí bijící.

Dále je důležité, že máme problém i u jiných než autistických lidí s psychosociálními nebo zdravotními problémy ve výši náhrady škody, protože orgány činné v trestním řízení řeknou: „Ten už se léčil předtím, nebudeme tam dávat znalecký posudek. Jak máme poznat, že člověk léčící se s depresí trpí posttraumatickou stresovou poruchou? Nebudeme to řešit apod.“

Zde jim Ústavní soud řekl, že to není přípustné, protože tím neochraňují slabší lidi, kteří to potřebují nejvíce.

Na začátku je hned také odstavec o tom, že soud nebude dívku misgenderovat (oslovovat v jiném rodě, než si osoba přeje, pozn. red.), tedy nebude ji oslovovat jako chlapce, přestože ještě nedokončila tranzici (změnu pohlaví, pozn. red.) vzhledem k věku. Ona se tak identifikuje a profiluje po celou dobu řízení a všechny orgány činné v trestním řízení to dělaly špatně.

Mluví se o tom, že náhrady uznávané soudy za znásilnění bývají nerovnoměrné. Jak je rozsudek z tohoto hlediska důležitý?

Je to důležité proto, že Ústavní soud řekl, co není přijatelné. Na stránkách beztrestu.cz máme spoustu rozsudků, kde soudy úplně nekoncepčně někomu dají půl milionu, někomu 70 tisíc, někomu 100 tisíc, někomu dvě stě.

Náhrady mohou být vzhledem ke konkrétní kauze vyšší, je ale nepřípustné, abyste za několik znásilnění dostal částku, která odpovídá ceně ojeté fabie.

Myslím, že je správně, že Ústavní soud nyní řekl obecným soudům, že existují limity, které jsou ostudné, a nemohou si toto dovolit.

 

.....

Přečtěte si celý článek.


Specializujeme se na trestní právo a právo rodinné, včetně řešení problému domácího násilí, stalkingu a zastupování obětí trestné činnosti.
TOP
LGBTQ Friendly