Policejní prezident prohlásil, že oznámení o sexuálním násilí jsou velmi často smyšlená. Statistiky ukazují, že loni policie odložila necelou polovinu oznámení. Podle státního zástupce je ale nelze jen tak označit za výmysly.
Policejní prezident prohlásil, že oznámení o sexuálním násilí jsou velmi často smyšlená. Statistiky ukazují, že loni policie odložila necelou polovinu oznámení. Podle státního zástupce je ale nelze jen tak označit za výmysly.
„Velmi často, ale velmi často, je oznámení ženy o nějakém sexuálním násilí smyšlené, velmi často,“ prohlásil ve včerejším rozhovoru pro Aktuálně.cz policejní prezident Martin Vondrášek. Ale nebyla to jen tato věta, která vyvolala vlnu kritiky. Pan prezident žádal, aby jeho věty nebyly vytrženy z kontextu. My jsme o kontext poprosili advokátku Lucii Hrdou, která se dlouhodobě specializuje na sexualizované a domácí násilí, a to nejen na poli advokacie, ale i snahami o zpřístupnění této problematiky široké veřejnosti.
Jsem oběť. Stejně mi nikdo neuvěří. Bojím se. Bude to slovo proti slovu. Pak ho pustí a kdo ví, co se stane. Můžu si za to sama. Uvěří mi? To jsou otázky, které si pokládá oběť. Otázky, které oběť odradí trestný čin oznámit.
Sexuální útoky a šikanu zažívá v práci mnoho zaměstnanců, jen malá část však toxické chování kvůli strachu nahlásí. Advokátky Petra Sochorová a Lucie Hrdá v novém Jobs-castu vysvětlí, kdy už je jednání za hranou. Prozradí nám, co je mobbing, bossing a staffing, jak se mohou oběti bránit a jak jim mohou firmy pomoci. Také se dozvíme, jak se u nás od 80. let situace změnila, proč byla kauza #MeToo v různých zemích přijímaná odlišně i co může změnit zákon o whistleblowingu.
Hranici bezbrannosti bych radši viděla vyšší, ale můžeme být rádi za těch 12 le – JUDr. Lucie Hrdá
I muži se stávají oběťmi domácího násilí. Ne od manželek, ale od svých matek – JUDr. Lucie Hrdá
Česko v oblasti sexuálně motivovaného násilí zaostává. Proč? Ministerstvo spravedlnosti řeší úpravy toho, co je znásilnění a jaké mají přijít tresty. Změna je nutná, shoduje se řada expertů. Vláda se vedle toho chystá ve středu projednávat Istanbulskou úmluvu proti násilí. V čem je přínosná a jak lépe pomoci obětem znásilnění? Hostem Epicentra byla advokátka Lucie Hrdá.
Naše kauza, jedno z nejdelších domácích násilí, se kterým jsme se setkali.
Všechny sexuálně motivované činy vůči dětem do 5 let věku by podle Ministerstva spravedlnosti měly být hodnoceny jako znásilnění, a ne jako pohlavní zneužívání, kde je nižší sazba. Podle kritiků je ale věková hranice příliš nízká.
V 80% rodin, kde se odehrává domácí násilí, žijou děti, které si toho násilníka nevybrali dobrovolně – JUDr. Lucie Hrdá
Hlavními zásadami advokátní kanceláře jsou zejména neustálý boj za dodržování procesních práv klienta, respektování jeho zájmů, vysoká výkonnost a hledání všech možných cest k prosazení klientových práv a požadavků.