Preloader

Psychologové bijí na poplach: porostou případy domácího násilí

Málokdo je zvyklý být nonstop v uzavřeném prostoru se svým partnerem. Kvůli vládním nařízením se ale mnoho párů ocitlo v situaci domácí karantény. Pokud dvojice řešila problémy ještě před izolací, s největší pravděpodobností eskalovaly za zavřenými dveřmi. Psychologové tak bijí na poplach: je otázka času, kdy se s oběťmi domácího násilí „roztrhne pytel“.

„Kde jsou vztahy konfliktní, tak lze předpokládat, že mohou eskalovat. Když jsou lidé odříznutí od kontaktů, může narůstat averze a větší odpor. U nás v Česku je zaznamenaný menší nárůst domácího násilí, v zahraničí je to podle médií horší,“ řekl Novinkám vedoucí klinický psycholog VFN Praha Pavel Harsa s tím, že problémy ale mohou nastat i u harmonických vztahů.

„Já osobně jsem zatím větší nárůst klientů nepocítil, ale nevylučuji, že se na nás začnou brzy obracet,“ míní lékař.

Právníci už pomáhají

Psychologové a psychiatři se často radí s právními odborníky při postupu práce s agresorem. Tyto případy řeší i advokátka Lucie Hrdá, která se specializuje na rodinné a trestní právo.

„Mně volají psychologové, se kterými spolupracuji a řeším domácí násilí po právní stránce, že už se případy navyšují. Ale během dalších dvou týdnů se ještě uvidí, předpokládá se, že nárůst bude opravdu velký,“ říká právnička.

„Evidujeme pětatřicet vykázání na území Prahy za leden a únor, v současné době za březen je to sedmnáct vykázání, což není málo,“ řekl pracovník Centra sociálních služeb v Praze Zdeněk Chalupa.

Bílý kruh bezpečí

„Vzniklá situace je zcela nová, nemáme žádné přirovnání, ze kterého bychom mohli čerpat zkušenosti. Společné ohrožení může lidi spojovat a semknout. Dřívější konflikty prostě odloží na vedlejší kolej, protože přestávají být důležité. Toto pravidlo však nemusí platit pro všechny. Dveře domácností se zavřely, což může zvýšit napětí v narušených vztazích, které už jsou zatížené vážným domácím násilím,“ napsala Novinkám Markéta Vitoušová, vedoucí poradny Bílého kruhu bezpečí Praha, která se pomoci obětem domácího násilí plně věnuje.

Ne vždy je nutné volat policii

V současné době Policie ČR hlavně lidi nabádá, aby k sobě byli tolerantní. Na lince 158 roste počet hovorů zaznamenávajících rodinné či partnerské rozepře. Policisté tak v těchto dnech častěji vyjíždějí k různým roztržkám i domácím hádkám, které někdy končí i fyzickým napadením. Mnohdy musí zasáhnout. Ve většině však jde o hádky či zbytečné slovní provokace.

„Pokusme se třecí plochy najít a eliminovat hned v začátku, nepřipusťte, aby vás partnerská ponorka dostala. Pokuste se na svém protějšku či jiném členovi domácnosti hledat hlavně to pozitivní,” prosí občany jihočeští policisté.

„Pomozte policii tím, že k sobě budete ohleduplní, na manželské bitky opravdu není ta správná doba. Policisté reagují na všechna oznámení, mnohdy by ale byli potřebnější jinde. U některých případů být asi opravdu nemusí,” dodávají.

Jako příklady ukazují na situace, které museli řešit v posledních dnech. Například žena z Českých Budějovic oznámila na linku 158, že přítel její dcery ji nechce pustit do domu. Policisté pak zjistili, že se pohádali kvůli placení SIPA.

V Písku zase chtěla žena vyskočit z okna, protože jí někdo vytkl, že nemá roušku. Na udanou adresu vyrazili s policisty i záchranáři. Následně zjistili, že se jen žena pohádala se svou kamarádkou.

Kde hledat pomoc

Pro oběti domácího násilí je nyní dostupná pomoc na nonstop Lince pomoci obětem kriminality a domácího násilí, telefonní číslo je 116 006. Lze rovněž využít internetové poradenství na e-mailových adresách v jednotlivých poradnách Bílého kruhu bezpečí.

Při vážných incidentech, kdy dochází k fyzickému napadání a je ohroženo zdraví a život, se rozhodně nebojte přivolat Policii ČR na lince 158. V těchto případech to opravdu má smysl! I v době mimořádných opatření je policie připravena chránit bezpečí ohrožených osob a vykázat násilnou osobu ze společného obydlí.


Specializujeme se na trestní právo a právo rodinné, včetně řešení problému domácího násilí, stalkingu a zastupování obětí trestné činnosti.
TOP
LGBTQ Friendly