Preloader

Soudci často zlehčují znásilnění a pachatelům dávají směšné tresty, tvrdí advokáti. Jejich databáze má situaci zlepšit

V Česku vzniká databáze rozsudků u případů sexuálního nebo domácího násilí. Její tvůrci věří, že pomůže zlepšit současný stav, sjednotit verdikty a zjednodušit obětem cestu k odškodnění. Soudci podle nich tuto problematiku mnohdy bagatelizují a agresorům udílejí jen podmíněné tresty.

Jak vyplývá z portálu Jaktrestáme.cz, v Česku bylo za poslední čtyři roky odsouzeno za znásilnění 364 pachatelů a více než polovina z nich odešla od soudu s podmínkou.

Vězení se například vyhnul muž, který na ulici přepadl, znásilnil a okradl mladou studentku. Ačkoli jí způsobil těžkou újmu na zdraví s posttraumatickou stresovou poruchou, soud mu pravomocně uložil pouze podmíněný trest.

„Soud to v rozsudku odůvodnil tím, že pachatel po ní nechtěl masturbaci, nepožadoval felaci ani cunilingus, protože mu týden předtím zemřel otec. Přitěžující okolností bylo, že u toho ukradl kabelku,“ shrnula právní zástupkyně oběti Lucie Hrdá.

[ TIP: Souhrn dne podle redaktorů Deníku N. Odebírejte Notes s výběrem nejdůležitějších událostí dne s odkazy na zajímavé texty. ]
S podmínkou od soudu odešel i muž souzený za domácí násilí a obchodování s lidmi. Přestože soudce vyhodnotil, že jeho činy odpovídají trestní sazbě osm až patnáct let, i tento pachatel se prozatím nápravnému zařízení vyhnul.

Zbytek článku si můžete přečíst po odemknutí.


Specializujeme se na trestní právo a právo rodinné, včetně řešení problému domácího násilí, stalkingu a zastupování obětí trestné činnosti.
TOP
LGBTQ Friendly