Preloader

Dítě jako rukojmí v česko-slovenském příběhu. Soud svěřil dceru do péče tyranovi, který bil její matku

Soud svěřil dívku do péče otce, který byl odsouzený za týrání její matky. Ačkoliv bylo dítě svědkem násilí, soud přistoupil na argumenty muže, který tvrdí, že žena chce dceru odvézt do zahraničí. Dívka se tak nemůže stýkat se svými příbuznými, protože jde o rodinu Slováků žijících v Praze.

„Má ten, kdo mlátil matku, vychovávat dítě?“ – JUDr. Lucie Hrdá

Podle pražské advokátky Lucie Hrdé, která často ve své praxi zastupuje oběti domácího násilí a také školí rodinné soudce na Justiční akademii, je zlehčování domácího násilí při sporech o děti časté.

„Opatrovnické soudy často dělají z domácího násilí rodičovský konflikt a bagatelizují je s tím, že se na konfliktu podílejí obě strany. Jenomže domácí násilí je jednostranné a mocenské násilí. Pokud soud nutí oběť k tomu, aby se v zájmu dětí začala bavit s pachatelem, a říká, že matka ze sebe dělá oběť domácího násilí, tak kde je zájem dětí? Aby je vychovával někdo, kdo mlátil jejich matku? Kdo na ně bude přenášet svoji neschopnost vyjít s druhým pohlavím?“ ptá se Hrdá.

Podle ní také agresoři mnohdy pokračují v domácím násilí a dalším nevhodném chování. „Otcové se velmi často chovají k dcerám stejně jako k matkám. Soudy říkají obětem, že kvůli dětem musí komunikovat s násilníkem. Soudy také nemusely děti až do judikátu Nejvyššího soudu v dubnu 2019 brát jako spoluoběti. Nejvyšší soud řekl, že pokud dochází k týrání před očima dětí, jedná se o trestný čin ohrožování výchovy,“ popisuje advokátka.


Specializujeme se na trestní právo a právo rodinné, včetně řešení problému domácího násilí, stalkingu a zastupování obětí trestné činnosti.
TOP
LGBTQ Friendly