Preloader

Expertka o sexuálním obtěžování v redakci Seznamu: Nejde o jediné místo, kde se tohle děje! A může být i hůř

Za fotky penisu výpověď? Zástupce šéfredaktora a vedoucí zahraniční rubriky Jiří Hošek z portálu Seznam Zprávy měl kolegyním posílat nevyžádané snímky svého přirození. Ačkoliv v redakci šlo údajně o „věc veřejnou“, nikdo s tím údajně nic nedělal. Teď přišla výpověď. „Je dobře, že došlo ke kroku, který dává dalším pachatelům signál, že takové chování jim nebude procházet věčně,“ komentuje situaci odbornice na sexuální násilí Johanna Nejedlová.

„Vedení redakce Seznam Zprávy se rozhodlo k okamžitému ukončení pracovního poměru s autorem podcastu Angličan a reportérem Jiřím Hoškem. Důvodem jeho odchodu bylo hrubé porušení pracovní kázně,“ potvrdila mluvčí Seznamu Aneta Kapuciánová.

Až 50 % žen má tuto zkušenost

Statistiky říkají, že zkušenost se sexuálním obtěžováním na pracovišti má 40 až 50 % žen v Evropské unii. Až u poloviny to vede k tomu, že dají výpověď. „Nemůžu říct, že by mě to nějak překvapilo, v práci toto zažívá mnoho žen.  Seznam rozhodně není jediným místem, kde by se něco takového dělo,“ přiznává spoluzakladatelka spolku Konsent, který se věnuje prevenci sexuálního násilí Johanna Nejedlová.

Strach o místo...

Stejnou zkušenost má i Lucie Hrdá z advokátní kanceláře AK Hrdá.  „Je to klasika, na tento problém si stěžuje spousta žen a dějí se bohužel i horší věci. Ženy se bojí o místo, proto toho nadřízení zneužívají.  A pro některé oběti je pak jednodušší odejít z místa, než to řešit,“ upozorňuje pro Blesk.cz Hrdá.

Mezi nejčastější způsoby obtěžování patří explicitní sexuální poznámky a komentáře či neustálé zvaní na schůzku. „Dále třeba to, že kolega svou kolegyni oslovuje kočičko, sahá jí na zadek, když předává svou práci, nebo jí neustále nabízí masáž zad, ačkoli už mu desetkrát řekla ne,“ popisuje Nejedlová.

Útočník se vám vysměje

Podle odbornice na sexuální násilí je v Česku praxe taková, že zaměstnavatelé většinou nemají nastaveny systémy prevence a pomoci tak, aby situaci obětem sexuálního nátlaku pomohli vyřešit. „Dost často tomu nepřikládají důležitost. Ignorují to a případ neřeší, i když je veřejné tajemství, že se to děje, jako v případě Seznamu,“ vysvětluje Nejedlová.

Ta připomíná, že by společnost měla mít nastavený mechanismus, aby oběť měla za kým jít požádat o pomoc, když se jí něco takového děje. „Můžete se samozřejmě pokusit proti sexuálnímu obtěžování sami vymezit, ale co víme, tak to moc nefunguje. Ten člověk se vám vysměje, řekne, že nerozumíte legraci, když se proti němu ohradíte. Nebo řekne, že to není tak závažné,“ říká expertka a dodává smutný fakt: „Když jste v podřízené pozici a jste na té práci závislá, tak je to o to těžší.“

Může to jít až k soudu

Advokátka Lucie Hrdá radí několik kroků k vyřešení situace. Pokud se toto děje na pracovišti, je potřeba vše nahlásit nadřízenému, který by to měl řešit. „Pokud to dělá přímo můj nadřízený, tak by se jednalo o takzvaný bossing (forma šikany od nadřízeného, pozn. red) a tam by to měl řešit jeho nadřízený nebo speciální odbor v rámci firmy. Některé velké firmy mají pro tyto záležitosti i ombudsmana,“ popisuje Hrdá.

Vše ale může směřovat až k soudu. „Kdyby se to dělo ve velmi malé firmě, tak chápu, že není, komu si stěžovat, a pak je to otázka nějaké civilně právní žaloby ve věci diskriminace. Vše také může dojít až do trestního problému, protože bossing může způsobovat ublížení na zdraví, deprese a podobně,“ dodává Hrdá.

Kam se obrátit o pomoc?

Stali jste se oběťmi sexuálního násilí, obtěžování nebo domácího násilí? Obraťte se na proFem

Tel.: 608 222 277 Objednávání na konzultace a informace (po-pá 9-15)

Linka právní pomoci (út 9-12, st 17:30-20:30)

Anonymní online chat (po 9-12, st 16-19)

Online poradna (na dotazy odpovídají do 10 dnů)

Alena Doláková: Vím, jak je těžké, vyrovnat se se znásilněním


Specializujeme se na trestní právo a právo rodinné, včetně řešení problému domácího násilí, stalkingu a zastupování obětí trestné činnosti.
TOP
LGBTQ Friendly