Preloader

„Až se přestane bagatelizovat sexuální a domácí násilí, koupím si fakt drahou kabelku,“ říká advokátka Hrdá

idnes žlutá hrdá

Roky pomáhá obětem sexualizovaného násilí, a tak tedy zastupuje i několik žen v kauze psychiatra Cimického. „Zdá se vám nesmyslné stíhat člověka za delikty, které provedl před 20 lety? Tak já jsem s tím celkem v pohodě,“ říká Lucie Hrdá.

HN: Mění se ta čísla v porovnání s dobou třeba před třiceti lety?

Dříve se to systematicky nezjišťovalo, máme tedy k dispozici vlastně jen tato čísla. První statistiky pocházejí z druhé půlky 90. let. A skutečně první reprezentativní výzkum, který se vyjádřil k přístupu veřejnosti k domácímu násilí, udělal tabákový koncern Philip Morris pro Bílý kruh bezpečí až v roce 2002. Já jsem v této neziskové organizaci o dva roky později začínala jako poradkyně a sexualizované násilí bylo na veřejnosti stále víceméně tabu. A pojem „oběti“ ani nefiguroval v našem právním řádu. Používal se termín „poškozená či poškozený“. Poškozená může být firma, kterou někdo připravil o peníze, ale znásilněná žena?

HN: Takže vlnu svědectví o sexuálních útocích na pracovištích nebo v nemocnicích skutečně přineslo až hnutí Me Too?

Pokrok přišel s evropskou legislativou, která v těchto případech jasně hovoří o obětech. Jakmile jsme ji začali přejímat, změnila se i rétorika českých orgánů činných v trestním řízení. To byl zásadní krok. K tomu připočtěme hnutí #MeToo, články v médiích o násilí, jehož se dopouštěli či dopouštějí známí lidé. Ta vlna ještě neskončila, byť v porovnání se zahraničím je vlastně malá, ale důležité je, aby neopadla. Vždyť vzhledem k celkovému počtu obyvatel České republiky jde o obrovské množství lidí! Kdyby byl každý třetí muž nebo každá třetí žena HIV pozitivní, okamžitě vzniknou záchranné programy, azylové domy, prostě najde se spousta peněz. Ale že každá třetí ženská čelí násilí, to nás ze židlí zatím nezvedá. I když to nese následky, které Česko stojí ročně čtyři miliardy korun.

HN: Jak jste k tomuhle číslo došla?

Náklady na léčbu, na nemocenskou, na ušlý zisk, který potom stát dotuje sociálními dávkami, práce soudů, soudních znalců, policistů a tak dále. Aspoň kvůli penězům by se zástupci státu měli probrat, když už ne kvůli zničeným životům. Na peníze stát přece slyší.

 

celý článek zde


Specializujeme se na trestní právo a právo rodinné, včetně řešení problému domácího násilí, stalkingu a zastupování obětí trestné činnosti.
TOP
LGBTQ Friendly